AP01 AVR MCU
Features
Section titled “Features”Leaf using the ATmega328P, with 14 digital input and output pins (six of which can be used as PWM outputs), six analog input pins, an 8 MHz oscillator, and a reset button. Connect USB if you are using USB or Shield if you are using ICSP. When using the Arduino IDE, select the Arduino Pro or Pro Mini board and the ATmega328P (3.3V, 8MHz) processor.
Specification
Section titled “Specification”| Item | Description |
|---|---|
| Part number | ATmega328P |
| Operating voltage | 3.3V |
| Input voltage | 1.5-5V |
| Digital I/O | 14 |
| Analog input | 6 |
| Flash memory | 32 KB |
| SRAM | 2KB |
| EEPROM | 1KB |
| Clock speed | 8MHz |
| Dimension | W23×D20.5×H4.7mm |
Block diagram
Section titled “Block diagram”Pinassign
Section titled “Pinassign”About LEDs and switches
Section titled “About LEDs and switches”| Item | Description |
|---|---|
| Reset switch | Reset microcontroller or other devices |
| LED | Control LED by using pin 13 (Same as Arduino UNO) |
Sample App
Section titled “Sample App”How to use it with Arduino
Section titled “How to use it with Arduino”In order to use this leaf with Arduino, the board must be configured on the Arduino IDE.
Please refer to Environment for instructions.
Documents
Section titled “Documents”Revision history
Section titled “Revision history ”- Rev A1.0: First edition, August 2019





