
This leaf is equipped with a piezoelectric speaker and a motion sensor. The piezoelectric speaker uses PWM and the motion sensor uses I2C to connect to the MCU leaf. The motion sensor has a built-in proximity detection algorithm and can detect proximity with simple settings and can output an interrupt signal when proximity is detected.
| Item | Description |
|---|
| Dimension | W23×D20.5×H5.3mm |
| Item | Description |
|---|
| Part number | CMT-1203-SMT |
| dimensions | 12 x 12 x 3mm |
| rated frequency | 4kHz(typ) |
| sound pressure level | 81dB(min) at 10 cm, 5 Vp-p, 4,000 Hz square wave |
| Current consumption | 5mA(max) at 5 Vp-p, 4,000 Hz square wave |
| Item | Description |
|---|
| Part number | AK9754 |
| Sensor | Quantum-type IR Sensor |
| Interfaces | I2C(Address: 0x65 or 0x64) |


- Rev A1.0: First edition, August 2019