
The RTC is equipped with a JST SH connector, which converts 2 to 4.5V battery voltage to 3.3V with a step-up/down power supply circuit and supplies 3.3V to each leaf. A switch to turn on/off the 3.3V is mounted on the IC. It has an AD converter to monitor the battery voltage. The batteries that can be connected to the SH connector are assumed to be two or three dry batteries or Li-Po and Li-ION batteries.
| Item | Description |
|---|
| Dimension | W23×D21×H6.2mm |
| Item | Description |
|---|
| Part number | RP604K331B-TR |
| Battery voltage | 1.8~5.5V |
| Output voltage | 3.3V±2% |
| Controlling method | PWM/PFM Automatic switching control |
| Maximum output current | 300mA (when step down) |
| Protection circuit | Over current protection / Thermal shutdown |
| Item | Description |
|---|
| Part number | ADC081C027CIMK |
| Resolution | 8bit |
| Reference voltage | Vdd(3.3V) |
| Sample rate | 188.9kSPS(max) |
| Interfaces | I2C (Address: 0x50) |



| Item | Description |
|---|
| Switch | Switch for turning on and off the 3.3v power |
| Connector | JST SH connector |
- Rev A1.0: First edition, January 2020