
This leaf has an AA battery holder and converts 1.5V battery voltage to 3.3V using a step-up power supply circuit and supplies 3.3V to each leaf. A switch for turning on/off the 3.3V is mounted. The AD converter for monitoring the battery voltage is mounted in this IC.
| Item | Description |
|---|
| Dimension | W23×D60×H24.2mm |
| Item | Description |
|---|
| Part number | TPS61099YFFR |
| Battery voltage | 0.7~3.8V |
| Output voltage | 3.3V±2% |
| Controlling method | PWM/PFM Automatic switching control |
| Maximum output current | 300mA @3.3V to 5V |
| Protection circuit | Over current protection / Thermal shutdown |
| Item | Description |
|---|
| Part number | ADC081C027CIMK |
| Resolution | 8bit |
| Reference voltage | Vdd(3.3V) |
| Sample rate | 188.9kSPS(max) |
| Interfaces | I2C (Address: 0x50) |



| Item | Description |
|---|
| Switch | Switch for turning on and off the 3.3v power |
- Rev A1.0: First edition, August 2019