
Seeed Studio Grove series compliant leafs that operate at 5 V with UART, I2C, analog and digital inputs. 3.3 V to 5 V is converted to 5 V by a step-up power supply circuit and supplied to the Grove. It is possible to turn off the 5V power supply by controlling the I2C Expander to achieve low power consumption.
| Item | Description |
|---|
| Dimension | W33.8×D24.7×H4.7mm |
| Item | Description |
|---|
| Part number | TPS61099YFFR |
| Battery voltage | 0.7~3.8V |
| Output voltage | 5V±2% |
| Controlling method | PWM/PFM Automatic switching control |
| Maximum output current | 300mA @3.3V to 5V |
| Protection circuit | Over current protection / Thermal shutdown |
| Item | Description |
|---|
| Part number | PCA9557RGVR |
| Interface | I2C (Address: 0x1B) |



| Item | Description |
|---|
| UART | For UART communication |
| I2C | For I2C communication |
| Analog | Analog Signal Inputs |
| Digital | Digital Signal Inputs |
- Rev A1.0: First edition, August 2019