AP04 STM32 MCU 2Bus
Features
Section titled “Features”A 32-bit MCU leaf with an ARM Cortex-M4 32-bit RISC core with STMicroelectronics FPU and two Leafony buses; connect a USB leaf for USB connection or a Shield leaf for SWD use Connect a USB leaf for USB connection or a Shield leaf for SWD use.
Specification
Section titled “Specification”| Item | Description |
|---|---|
| Part number | STM32L452REI6 |
| Core | ARM Cortex-M4 |
| Operating voltage | 3.3V |
| Input voltage | 3.0-3.6V |
| Flash Memory | 512 KB |
| SRAM | 160 KB |
| Clock frequency | 80MHz |
| Arduino IDE Board Settings | Board: ”Nucleo-64” |
| Board Part number: “NUCLEO L452RE” | |
| Upload method: ”STM32CubeProgrammer(Serial) | |
| Dimension | W23×D28×H4.7mm |
Block diagram
Section titled “Block diagram”Pinassign
Section titled “Pinassign”About LEDs and switches
Section titled “About LEDs and switches”| Item | Description |
|---|---|
| LED | Lights up when in write mode. |
| Reset switch | Resets the STM32 and other devices. |
| Program switch | Switch to change to Program mode. |
Sample App
Section titled “Sample App”How to use it with Arduino
Section titled “How to use it with Arduino”In order to use this leaf with Arduino, you need to configure the board on Arduino IDE.
Please refer to Environment for setting instructions.
Document
Section titled “Document”Revision history
Section titled “Revision history”- Rev A: First edition, December 2020





